O projekcie

W Polsce około 600 tyś osób na stałe porusza się na wózkach inwalidzkich. Coraz więcej ludzi cierpi też na schorzenia utrudniające chodzenie, a ich liczba będzie się zwiększać wraz z procesem starzenia się społeczeństwa. Szacuje się, że już w 2020 roku co czwarty Polak będzie po sześćdziesiątce. Znakomita większość z tych ludzi chce podróżować. Projekt społeczny "Turystyka bez barier" powstaje po to, aby im to umożliwić.Obserwujemy, że poprawia się infrastruktura w miastach, ale nadal potrzebne są zmiany. Miejsca takie jak góry i plaże cały czas są dla osób wymagających wsparcia w poruszaniu praktycznie niedostępne. Na stokach narciarskich rzadko widuje się wózkowiczów zjeżdżających na monoski, na szlakach górskich nie ma ich wcale. Równie rzadko goszczą też na piaszczystych plażach, nie ma ich na starówkach.

Sprawmy, by wszyscy wymagający pomocy w chodzeniu, mogli samodzielnie zdobywać góry, korzystać z plaż i zwiedzać polskie miasta.
Miłosz

Nasze cele:

  • Stworzenie sieci wypożyczalni terenowych wózków, na których każdy będzie mógł swobodnie poruszać się po wybranych szlakach górskich, plażach i miejskich starówkach. Do uruchomienia tych wyjątkowych wypożyczalni zachęcamy hotele, sanatoria, obiekty turystyczne, gminy i przedstawicieli biznesu.
  • Przygotowanie map oraz opisu tras, które dostępne są na wózkach terenowych.
  • Zestawienie hoteli, które przeszyły weryfikacje i są przystosowane do goszczenia osób korzystających z wózków.
  • Zestawienie miejsc i atrakcji z których warto skorzystać będąc na urlopie w górach, nad morzem i w miastach.
  • Dostosowanie wybranych miejsc w górach, nad morzem i w miastach dla potrzeb grupy osób niepełnosprawnych.
  • Współpraca z mediami ogólnopolskimi i regionalnymi, kampanie społeczne, akcje medialne i promocyjne, współpraca organizacjami pozarządowymi, turystycznymi, regionalnymi, etc.
  • Aktywizacja niepełnosprawnych i seniorów.

ProjektyPartnerzy